Informacje

Informacje

Kierowca i pieszy z FOMO

Kierowca i pieszy z FOMO

17 lutego 2020, 07:40 / Jolanta Michasiewicz

FOMO (ang. Fear of Missing Out) oznacza lęk, że nie jesteśmy na bieżąco z informacjami w mediach społecznościowych. To ważny problem społeczny, który wpływa również na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Kierowca z FOMO może w czasie jazdy być bardziej skłonny do korzystania z Facebooka czy Instagrama albo odczytywania wiadomości w komunikatorach. W ten sposób sprawia, że ponad dwukrotnie wzrasta ryzyko wypadku. Korzystanie z telefonu jest niebezpieczne także w przypadku pieszych.

Tę batalię muszą wygrać najsłabsi uczestnicy ruchu drogowego

Tę batalię muszą wygrać najsłabsi uczestnicy ruchu drogowego

12 lutego 2020, 07:40 / Zbigniew Wiczkowski

Oznakowane przejście dla pieszych musi być bezpieczne dla wszystkich pieszych od maluszka do staruszka: dla dziecka, dla niepełnosprawnego bez względu na rodzaj ułomności (na wózku i o kulach), dla narkomana i osób pod wpływem alkoholu, dla kobiet ciężarnych, z dzieckiem w wózku - dla wszystkich pieszych, przez całą dobę i w każdych warunkach. Kierowcy ten fakt muszą uwzględnić bez względu na to jakim pojazdem kierują. Tłumaczenie „nie zauważyłem”- nie może być usprawiedliwieniem. Nigdy!

„Bezwzględne pierwszeństwo” nie istnieje!

„Bezwzględne pierwszeństwo” nie istnieje!

13 stycznia 2020, 10:20 / Tomasz Barnaś

Czytając ustawy lub rozporządzenia, także projekty tych dokumentów mamy taką specyficzną cechę – z łatwością odnajdujemy swoje prawa, choćby były zapisane drobnym drukiem na samym końcu, i z równą, jak nie większą, łatwością pomijamy obowiązki, nawet te wyraźnie zaznaczone pogrubioną czcionką.

Jak bezpiecznie parkować przed Świętami. 7 wskazówek

Jak bezpiecznie parkować przed Świętami. 7 wskazówek

23 grudnia 2019, 12:16 / Jolanta Michasiewicz

W grudniu tłok na parkingach przy centrach handlowych i supermarketach to częste zjawisko. Kolizja tuż przed świętami jest jednak ostatnią rzeczą, której potrzebujemy. Jak bezpiecznie poruszać się po parkingu? Porady przygotowali trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

I Ty jesteś pieszym. Potrącisz – posiedzisz do ośmiu lat. Ustąpisz - posiedzisz 11 sekund!

I Ty jesteś pieszym. Potrącisz – posiedzisz do ośmiu lat. Ustąpisz - posiedzisz 11 sekund!

23 grudnia 2019, 12:10 / Jolanta Michasiewicz

Fundacja Drogi Mazowsza pod patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich, we współpracy z Naczelną Radą Adwokacją i przy wsparciu trzech sportowych legend - Jacka Czachora, Leszka Kuzaja i Lecha Piaseckiego - postanowiła uświadomić kierowcom, że nie warto czekać na nowe przepisy, by zmienić zachowanie względem pieszych. Promują uprzejmość na drodze.

Co o elektrykach wiedzieć trzeba

Co o elektrykach wiedzieć trzeba

27 listopada 2019, 08:10 / Tomasz Barnaś, egzaminator nauki jazdy (Kraków)

Samochody elektryczne to przyszłość. Chyba już nie tak bardzo odległa. Liczby mówią same za siebie: 6672 zarejestrowane w Polsce „elektryki” z czego 4178 to pojazdy BEV (Battery Electric Vehicle), które wykorzystują tylko energię zmagazynowaną w akumulatorach oraz liczba 888 stacji ładowania (dane z pspa.com.pl). Jeżeli jeszcze weźmiemy pod uwagę plany zawarte w ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych określające znaczący wzrost ilości punktów ładowania w zależności od liczby mieszkańców i pojazdów w danej gminie, możemy stwierdzić, że motoryzacja wkracza w kolejny etap rozwoju. Etap związany z ochroną środowiska i coraz bardziej powszechnym wykorzystywaniem pojazdów „zeroemisyjnych”.

Od dziś obowiązują doprecyzowane kontrole ruchu drogowego

Od dziś obowiązują doprecyzowane kontrole ruchu drogowego

7 listopada 2019, 09:18 / Jolanta Michasiewicz

Z dniem dzisiejszym w życie wchodzi opublikowane w dniu wczorajszym rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 5 listopada 2019 r. w sprawie kontroli ruchu drogowego (2019.2141). Jedynie obowiązywanie przepisu dotyczącego odczytu wskazań drogomierza przesunięto na 1 stycznia 2020 r. W akcie zawarto obowiązki i uprawnienia kierowców oraz kontrolujących. Znajdują się w nim zarówno przepisy dotychczas obowiązujące (często doprecyzowane) jak i nowe.

„Victim blaming” czyli obwinianie ofiary

„Victim blaming” czyli obwinianie ofiary

10 października 2019, 09:45 / Jolanta Michasiewicz

Trwa ważna kampania społeczna m.st. Warszawy pn. Obudź się!”. Wywołuje wiele emocji, m.inn., wypowiadane są opinie, iż obwinia ofiary, Czy to rzeczywiście tzw. victim blaming”?

Pięć rzeczy, o których kierowca powinien pamiętać jesienią

Pięć rzeczy, o których kierowca powinien pamiętać jesienią

10 października 2019, 09:42

W 2018 r. właśnie w październiku miało miejsce najwięcej wypadków drogowych oraz zginęło w nich najwięcej osób. Wraz z nadejściem jesieni pogarszają się warunki atmosferyczne, a więc i drogowe. W jaki sposób kierowcy powinni dostosować się do tych zmian? Eksperci Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault wskazują, na co zwrócić uwagę.

Więcej wypadków z udziałem rowerzystów

Więcej wypadków z udziałem rowerzystów

25 września 2019, 13:02 / Jolanta Michasiewicz

W Łodzi urzędnicy miejscy – postanowili w ramach poprawy bezpieczeństwa edukować uczestników ruchu drogowego - promowali bezpieczne zachowania.

Jazda „pod prąd” czyli wbrew oznakowaniu i przepisom

Jazda „pod prąd” czyli wbrew oznakowaniu i przepisom

20 września 2019, 11:25 / GDDKiA

Coraz częściej słyszymy o przypadkach poruszania się po drogach szybkiego ruchu „pod prąd”. Mimo stosownego oznakowania i samego układu jezdni, która wymusza prawidłową jazdę, niektórzy kierujący pojazdami dopuszczają się łamania przepisów i stwarzają ogromne zagrożenie w ruchu drogowym dla innych uczestników ruchu, jak i samych siebie.

Nie pal za kierownicą

Nie pal za kierownicą

18 września 2019, 10:49

Do nałogowego palenia papierosów wciąż przyznaje się blisko co czwarta osoba dorosła w Polsce (24%)*. Wielu kierowcom zdarza się robić to również podczas prowadzenia samochodu. Szkodzi to nie tylko zdrowiu palacza i pozostałych osób w aucie, lecz także bezpieczeństwu ruchu drogowego.

NAJBEZPIECZNIEJSZY MŁODY KIEROWCA

NAJBEZPIECZNIEJSZY MŁODY KIEROWCA

6 września 2019, 07:55

Udział w konkursie może wziąć każdy kierowca w wieku 18-24 lat, który chce spróbowac swoich sił i sprawdzić swoją wiedzę. Do wygrania jest mercedes do własnego użytkowania na dwa miesiące lub nawigacja i samochodowy wideorejestrator, a także wyjazd na finał europejski do Słowenii.

Wakacje 2019 ze skutkiem śmiertelnym

Wakacje 2019 ze skutkiem śmiertelnym

2 września 2019, 12:25 / Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji

Za nami już pierwszy dzień szkoły po WAKACJACH 2019. Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji codziennie aktualizowano wakacyjną mapę wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym. Codziennie ją udostępnialiśmy na stronach facebooka PRAWA DROGOWEGO NEWS. Niestety także codziennie pojawiały się tam nowe punkty. Ostatniego dnia wyświetliła się smutna cyfra 582. To 582 punkty na policyjnej mapie, a każdy z nich to jedna lub więcej ofiar śmiertelnych. Cyfra niestety wstępna, albowiem w szpitalach wciąż walczą o życie ofiary wypadków drogowych.

Obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie badań lekarskich

Obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie badań lekarskich

2 września 2019, 09:55 / Jolanta Michasiewicz

Z dniem 1 września 2019 r. obowiązuje Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 sierpnia 2019 r. w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców. Było ono poprzedzone rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 17 lipca 2014 r. w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców, które traci moc z dniem 31 sierpnia 2019 r.

Małe tablice rejestracyjne

Małe tablice rejestracyjne

29 sierpnia 2019, 10:05 / Jolanta Michasiewicz

Dziwna moda wśród kierowców na… małe tablice rejestracyjne. Nadal nie rozumiem, dlaczego te mniejsze są takie atrakcyjne? Uzupełniono prawo i taka możliwość została stworzona dla pojazdów, które przyjechały ze Stanów Zjednoczonych oraz Japonii. Kierowcy - mimo, iż nie posiadali takich pojazdów - składali w wydziale komunikacji oświadczenie, że spełniają warunki dla otrzymania tej upragnionej małej tablicy rejestracyjnych. Takie rozwiązanie zostało przygotowane z myślą wyłącznie o określonej grupie pojazdów - odpowiada resort.

„Stare” druki mandatów w dalszym ciągu ważne

„Stare” druki mandatów w dalszym ciągu ważne

29 sierpnia 2019, 10:00 / Jolanta Michasiewicz

Przypomnijmy zmieniony wzór druku mandatu karnego obowiązuje od 1 maja 2019 r. (2019.807) Mimo tej nowej daty formularze mandatów miały obowiązywać do wyczerpania ich nakładu, jednak nie dłużej niż przez kolejne cztery miesiące. I właśnie ten czas od dziś do nie 4 a 36 miesięcy.

Mycie samochodów, gdzie?

Mycie samochodów, gdzie?

28 sierpnia 2019, 09:15 / Jolanta Michasiewicz

Przed Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku trafiła sprawa dotycząca regulaminu czystości i porządku w tym problemowi miejsca mycia pojazdu. Tutejszy regulamin określał, że poza miejscami specjalistycznymi może ona odbywać się wyłącznie na własnej posesji. Czy właściwie?

Ostatni tydzień wakacji. Korytarz życia zwiększa szanse przeżycia o 40%!

Ostatni tydzień wakacji. Korytarz życia zwiększa szanse przeżycia o 40%!

26 sierpnia 2019, 10:25 / Jolanta Michasiewicz

Przed nami ostatni tydzień letnich wakacji 2019, na policyjnej mapie 518 wypadków śmiertelnych. – Niestety z każdy dniem mapa coraz mniej przejrzysta, ponieważ wciąż przybywają nowe punkty, a za każdym z nich kryje się ludzki dramach – apelują policjanci. Przed nami powroty do domu, wzmożony ruch na drogach. Przypominamy, za badaniami pokazującymi, że stworzenie dodatkowego pasa ruchu dla karetek pogotowia zwiększa szanse przeżycia pacjenta aż o 40 proc.

Wyprzedzanie najniebezpieczniejszym manewrem

Wyprzedzanie najniebezpieczniejszym manewrem

23 sierpnia 2019, 11:40 / Jolanta MIchasiewicz

Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji potwierdza fakt, iż wyprzedzanie jest najniebezpieczniejszym manewrem w ruchu drogowym. - Wyprzedzanie pojazdem to najbardziej niebezpieczny manewr, jaki wykonuje kierowca w ruchu drogowym. To sytuacja, która w warunkach zwiększonej ostrożności, często przy dużych prędkościach, łączy ze sobą konieczność wykonania szeregu czynności w tym samym czasie - czytamy w portalu Policja pl.