Informacje

Informacje

„Victim blaming” czyli obwinianie ofiary

„Victim blaming” czyli obwinianie ofiary

10 października 2019, 09:45 / Jolanta Michasiewicz

Trwa ważna kampania społeczna m.st. Warszawy pn. Obudź się!”. Wywołuje wiele emocji, m.inn., wypowiadane są opinie, iż obwinia ofiary, Czy to rzeczywiście tzw. victim blaming”?

Pięć rzeczy, o których kierowca powinien pamiętać jesienią

Pięć rzeczy, o których kierowca powinien pamiętać jesienią

10 października 2019, 09:42

W 2018 r. właśnie w październiku miało miejsce najwięcej wypadków drogowych oraz zginęło w nich najwięcej osób. Wraz z nadejściem jesieni pogarszają się warunki atmosferyczne, a więc i drogowe. W jaki sposób kierowcy powinni dostosować się do tych zmian? Eksperci Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault wskazują, na co zwrócić uwagę.

Więcej wypadków z udziałem rowerzystów

Więcej wypadków z udziałem rowerzystów

25 września 2019, 13:02 / Jolanta Michasiewicz

W Łodzi urzędnicy miejscy – postanowili w ramach poprawy bezpieczeństwa edukować uczestników ruchu drogowego - promowali bezpieczne zachowania.

Jazda „pod prąd” czyli wbrew oznakowaniu i przepisom

Jazda „pod prąd” czyli wbrew oznakowaniu i przepisom

20 września 2019, 11:25 / GDDKiA

Coraz częściej słyszymy o przypadkach poruszania się po drogach szybkiego ruchu „pod prąd”. Mimo stosownego oznakowania i samego układu jezdni, która wymusza prawidłową jazdę, niektórzy kierujący pojazdami dopuszczają się łamania przepisów i stwarzają ogromne zagrożenie w ruchu drogowym dla innych uczestników ruchu, jak i samych siebie.

Nie pal za kierownicą

Nie pal za kierownicą

18 września 2019, 10:49

Do nałogowego palenia papierosów wciąż przyznaje się blisko co czwarta osoba dorosła w Polsce (24%)*. Wielu kierowcom zdarza się robić to również podczas prowadzenia samochodu. Szkodzi to nie tylko zdrowiu palacza i pozostałych osób w aucie, lecz także bezpieczeństwu ruchu drogowego.

NAJBEZPIECZNIEJSZY MŁODY KIEROWCA

NAJBEZPIECZNIEJSZY MŁODY KIEROWCA

6 września 2019, 07:55

Udział w konkursie może wziąć każdy kierowca w wieku 18-24 lat, który chce spróbowac swoich sił i sprawdzić swoją wiedzę. Do wygrania jest mercedes do własnego użytkowania na dwa miesiące lub nawigacja i samochodowy wideorejestrator, a także wyjazd na finał europejski do Słowenii.

Wakacje 2019 ze skutkiem śmiertelnym

Wakacje 2019 ze skutkiem śmiertelnym

2 września 2019, 12:25 / Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji

Za nami już pierwszy dzień szkoły po WAKACJACH 2019. Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji codziennie aktualizowano wakacyjną mapę wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym. Codziennie ją udostępnialiśmy na stronach facebooka PRAWA DROGOWEGO NEWS. Niestety także codziennie pojawiały się tam nowe punkty. Ostatniego dnia wyświetliła się smutna cyfra 582. To 582 punkty na policyjnej mapie, a każdy z nich to jedna lub więcej ofiar śmiertelnych. Cyfra niestety wstępna, albowiem w szpitalach wciąż walczą o życie ofiary wypadków drogowych.

Obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie badań lekarskich

Obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie badań lekarskich

2 września 2019, 09:55 / Jolanta Michasiewicz

Z dniem 1 września 2019 r. obowiązuje Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 sierpnia 2019 r. w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców. Było ono poprzedzone rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 17 lipca 2014 r. w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców, które traci moc z dniem 31 sierpnia 2019 r.

Małe tablice rejestracyjne

Małe tablice rejestracyjne

29 sierpnia 2019, 10:05 / Jolanta Michasiewicz

Dziwna moda wśród kierowców na… małe tablice rejestracyjne. Nadal nie rozumiem, dlaczego te mniejsze są takie atrakcyjne? Uzupełniono prawo i taka możliwość została stworzona dla pojazdów, które przyjechały ze Stanów Zjednoczonych oraz Japonii. Kierowcy - mimo, iż nie posiadali takich pojazdów - składali w wydziale komunikacji oświadczenie, że spełniają warunki dla otrzymania tej upragnionej małej tablicy rejestracyjnych. Takie rozwiązanie zostało przygotowane z myślą wyłącznie o określonej grupie pojazdów - odpowiada resort.

„Stare” druki mandatów w dalszym ciągu ważne

„Stare” druki mandatów w dalszym ciągu ważne

29 sierpnia 2019, 10:00 / Jolanta Michasiewicz

Przypomnijmy zmieniony wzór druku mandatu karnego obowiązuje od 1 maja 2019 r. (2019.807) Mimo tej nowej daty formularze mandatów miały obowiązywać do wyczerpania ich nakładu, jednak nie dłużej niż przez kolejne cztery miesiące. I właśnie ten czas od dziś do nie 4 a 36 miesięcy.

Mycie samochodów, gdzie?

Mycie samochodów, gdzie?

28 sierpnia 2019, 09:15 / Jolanta Michasiewicz

Przed Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku trafiła sprawa dotycząca regulaminu czystości i porządku w tym problemowi miejsca mycia pojazdu. Tutejszy regulamin określał, że poza miejscami specjalistycznymi może ona odbywać się wyłącznie na własnej posesji. Czy właściwie?

Ostatni tydzień wakacji. Korytarz życia zwiększa szanse przeżycia o 40%!

Ostatni tydzień wakacji. Korytarz życia zwiększa szanse przeżycia o 40%!

26 sierpnia 2019, 10:25 / Jolanta Michasiewicz

Przed nami ostatni tydzień letnich wakacji 2019, na policyjnej mapie 518 wypadków śmiertelnych. – Niestety z każdy dniem mapa coraz mniej przejrzysta, ponieważ wciąż przybywają nowe punkty, a za każdym z nich kryje się ludzki dramach – apelują policjanci. Przed nami powroty do domu, wzmożony ruch na drogach. Przypominamy, za badaniami pokazującymi, że stworzenie dodatkowego pasa ruchu dla karetek pogotowia zwiększa szanse przeżycia pacjenta aż o 40 proc.

Wyprzedzanie najniebezpieczniejszym manewrem

Wyprzedzanie najniebezpieczniejszym manewrem

23 sierpnia 2019, 11:40 / Jolanta MIchasiewicz

Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji potwierdza fakt, iż wyprzedzanie jest najniebezpieczniejszym manewrem w ruchu drogowym. - Wyprzedzanie pojazdem to najbardziej niebezpieczny manewr, jaki wykonuje kierowca w ruchu drogowym. To sytuacja, która w warunkach zwiększonej ostrożności, często przy dużych prędkościach, łączy ze sobą konieczność wykonania szeregu czynności w tym samym czasie - czytamy w portalu Policja pl. 

Będzie czytelne oznakowanie odcinkowych pomiarów prędkości

Będzie czytelne oznakowanie odcinkowych pomiarów prędkości

1 sierpnia 2019, 07:55 / Jolanta Michasiewicz

Na terytorium RP zaczną obowiązywać dwa nowe znaki drogowe informujące kierujących pojazdami o odcinku drogi objętym automatyczną kontrolą średniej prędkości, a także wprowadza znak informujący o końcu tego odcinka. Zmiana doprecyzowuje oznakowania dotyczące pomiaru odcinkowego prędkości dotychczas tabliczką pod znakiem D-51, na której podawana jest długość odcinka pomiarowego, co nie stanowi wystarczającej informacji o obecności takiego (odcinkowego) pomiaru prędkości na drodze. I tak ze względu na specyfikę urządzeń rejestrujących realizujących pomiar średniej prędkości na określonym odcinku drogi, wystąpiła potrzeba bardziej precyzyjnego poinformowania kierujących o odmiennym sposobie wykonywania pomiaru.

Jest rozporządzenie w sprawie dopłat do elektryków, ale…

Jest rozporządzenie w sprawie dopłat do elektryków, ale…

16 lipca 2019, 07:50 / Jolanta Michasiewicz

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL) opublikowano i skierowano do konsultacji publicznych projekt rozporządzenia ministra energii w sprawie obiecanych dopłat do samochodów elektrycznych. Resort planuje, iż dopłaty będą dotyczyły pojazdów, których cena zamyka się kwotą 125 tys. zł., natomiast maksymalna kwota dopłaty ma wynosić 37,5 tys. zł lub 30% ceny. Przepisami objęto także auta na wodór.

Porozmawiajmy o egzaminowaniu.

Porozmawiajmy o egzaminowaniu.

1 lipca 2019, 07:50

W piątkowe popołudnie 28 czerwca br. opublikowane zostało Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 28 czerwca 2019 r. w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach. Z dniem dzisiejszym - 1 lipca br. - zaczyna obowiązywać przywołany akt i jednocześnie traci moc poprzedzający akt, czyli rozporządzenie z 24 lutego 2016 r. Ministra Infrastruktury i Budownictwa o tym samym tytule. Część przepisów nowego rozporządzenia wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2020 r.

Marek Dworzecki. W czym drzemie prawdziwe bezpieczeństwo

Marek Dworzecki. W czym drzemie prawdziwe bezpieczeństwo

6 maja 2019, 07:45 / Marek Dworzecki

W Polsce dożyliśmy czasów, w których na niespotykaną dotąd skalę dynamiczny rozwój technologiczny, w konfrontacji ze stagnacją na gruncie prawodawstwa, niedostatecznym kształceniem społeczeństwa w zakresie bezpieczeństwa drogowego, szalonym tempem życia i zaskakująco małą świadomością zagrożeń, przynosi fatalne następstwa. Instytucje oraz organizacje rządowe i pozarządowe wytężają siły, by choć po części zatrzymać niepohamowany proceder wzajemnego okaleczania się i uśmiercania użytkowników polskich dróg.

Brak Dokumentu, Brak Mandatu

Brak Dokumentu, Brak Mandatu

24 lipca 2018, 08:35

Sejm uchwalił nowelizację przepisów, na mocy której kierujący który nie ma przy sobie dowodu rejestracyjnego albo potwierdzenia zawarcia obowiązkowego ubezpieczenia OC, nie otrzyma za to mandatu podczas policyjnej kontroli.

Pobocze to nie Jezdnia!

Pobocze to nie Jezdnia!

23 lipca 2018, 15:37

Według policyjnych statystyk pobocze zajmuje trzecią pozycję wśród miejsc, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków drogowych. Choć przepisy jasno określają, kto i w jakiej sytuacji może poruszać się po poboczu oraz kiedy można zatrzymać tam auto, wielu kierowców nie przestrzega tych zasad. Jak bezpiecznie korzystać z pobocza?

Mandat za Jazdę na Zderzaku

Mandat za Jazdę na Zderzaku

23 lipca 2018, 15:05

Kara za jazdę bez zachowania bezpiecznego odstępu? Możliwe, że taka zmiana w przepisach wejdzie w życie przyszłym roku. To o tyle istotne, że za jazdę, która jest przyczyną prawie 10 proc. wszystkich zdarzeń drogowych, nie ma teraz konkretnej kary.