Przepisy

Dopuszczalne prędkości, przykładowe pytania kontrolne

Data publikacji: 4 października 2024, 10:20

Czym jest prędkość pojazdu?

Prędkość pojazdu to prędkość, w jakim dany pojazd przemieszcza się w danym momencie. Wskazuje ona na to, ile przejedzie samochód (lub inny pojazd) w ciągu godziny, utrzymując stałą szybkość jazdy. Każdy kierowca powinien opanować kontrolę prędkości jazdy, co pozwala na jeszcze lepsze zarządzanie nią. Ponadto należy stosować się do znaków drogowych. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto ponownie zajrzeć do przepisów ruchu drogowego i odświeżyć sobie temat maksymalnych dopuszczalnych prędkości w Polsce. Pamiętaj jednak o tym, że za granicą może być nieco inaczej. Przed wyjazdem zagranicznym koniecznie zapoznaj się z przepisami obowiązującymi w danym kraju.

Dopuszczalne prędkości w terenie zabudowanym

Obowiązkiem kierowcy jest dostosowanie prędkości jazdy do obowiązujących ograniczeń oraz warunków panujących na drodze. W terenie zabudowanym maksymalna dopuszczalna prędkość dla wszystkich pojazdów to 50 km/h. Limit ten obowiązuje przez całą dobę. Jeszcze kilka lat temu dzielono to na strefę dzienną i nocną. W nocy można było jeździć z maksymalną prędkością do 60 km/h. Zmieniono to, aby zwiększyć bezpieczeństwo a drodze. Niższa prędkość przekłada się na skrócenie drogi hamowania pojazdu. Warto pamiętać o tej zmianie. Bez względu na porę dnia, maksymalna prędkość w obszarze zabudowanym to 50 km/h. Dodatkowo mogą występować miejscowości, w których maksymalna prędkość to 30 km/h lub 40 km/h. Wówczas pionowe oznakowanie z ograniczeniem pojawia się przy znaku D-42 wskazującym na rozpoczęcie terenu zabudowanego.

Dopuszczalna prędkość w strefie zamieszkania

W obszarach zabudowania występują strefy zamieszkania. Oznaczane są charakterystycznym niebieskim znakiem D-40. W tego typu miejscach maksymalna dopuszczalna prędkość to 20 km/h. Jest to związane z tym, że kierowca musi zachować najwyższe standardy bezpieczeństwa, ponieważ to piesi mają tam pierwszeństwo przed pojazdami i mogą swobodnie poruszać się całą szerokością drogi w strefie zamieszkania.

Dopuszczalne prędkości na autostradach i drogach ekspresowych

Prawo o ruchu drogowym wskazuje na to, jakie są określone limity prędkości w zależności od rodzaju pojazdu oraz typu drogi. Każdy kursant przygotowujący się do egzaminu na prawo jazdy oraz każdy kierowca posiadający uprawnienia powinni znać to prawo.

W przypadku samochodów osobowych, motocykli i pojazdów ciężarowych o masie całkowitej do 3,5 tony obowiązują takie maksymalne prędkości:

  • do 100 km/h - na jednojezdniowej drodze ekspresowej;
  • do 120 km/h - na dwujezdniowej drodze ekspresowej;
  • do 140 km/h - na autostradzie.

Pozostałe pojazdy powyżej 3,5 tony na autostradzie i dowolnej drodze ekspresowej mogą poruszać się z maksymalną prędkością do 80 km/h. Autobusy spełniające dodatkowe warunki techniczne wskazane bezpośrednio w rozporządzeniu o warunkach technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia na autostradach i drogach ekspresowych mogą poruszać się z maksymalną prędkością do 100 km/h.

Dodatkowe ograniczenia prędkości na autostradach i drogach ekspresowych

Oczywiście w Polsce obowiązują też dodatkowe ograniczenia prędkości, które mogą być wprowadzane na drogach ekspresowych i autostradach. Wówczas informacja o tym pojawia się w formie znaku tradycyjnego, tablicy pryzmatycznej lub znaku świetlnego. Obowiązkiem kierowcy jest stosowanie się do tych ograniczeń. Samo ograniczenie mogą pojawiać się w konsekwencji: uwarunkowań technicznych trasy, braku pasa awaryjnego, występowania nienormatywnego łuku, dużego natężenia ruchu czy też słabszej widoczności.

Dopuszczalna prędkość na innych drogach poza terenem zabudowanym

Poza terenem zabudowanym występują też inne drogi niż ekspresowe i autostrady. Jaka jest na nich dopuszczalna prędkość? Na pozostałych drogach poza terenem zabudowanym maksymalna dopuszczalna prędkość samochodów osobowych, motocykli i pojazdów ciężarowych o masie całkowitej do 3,5 tony to 90 km/h. Dla innych pojazdów o masie powyżej 3,5 tony to 70 km/h.

Prędkość i przykładowe pytania w teście na prawo jazdy

Poniżej przedstawiono wybrane pytania egzaminacyjne z części teoretycznej, które dotyczą bezpośrednio lub pośrednio prędkości. To tylko kilka przykładów. Wiedza na temat dopuszczalnych prędkości na danej drodze jest bardzo ważna. Egzekwowanie prawa w tym zakresie zwiększa bezpieczeństwo jazdy oraz pozwala uniknąć mandatów i punktów karnych za przekroczenie prędkości.

Jaka jest dopuszczalna prędkość pojazdu z urządzeniem wystającym do przodu więcej niż 1,5 m od siedzenia dla kierującego?

To jedno z pytań testowych. Dostępne odpowiedzi to:

  • 40 km/h na obszarze zabudowanym;
  • 60 km/h poza obszarem zabudowanym;
  • 30 km/h bez względu na obszar, w jakim się porusza.

Prawidłowa odpowiedź to: 60 km/h poza obszarem zabudowanym.

Jaka jest dopuszczalna prędkość samochodu osobowego z przyczepą na tak oznakowanej drodze (droga w obszarze zabudowanym)?

Dostępne odpowiedzi to:

  • 70 km/h za znakiem zakazu;
  • 50 km/h;
  • 40 km/h

Prawidłowa odpowiedź to: 50 km/h.

Z jaką maksymalną dopuszczalną prędkością możesz jechać, kierując samochodem osobowym o dopuszczalnej masie całkowitej 3 t , na drodze ekspresowej jednojezdniowej?

Dostępne odpowiedzi to:

  • 120 km/h
  • 100 km/h
  • 90 km/h

Prawidłowa odpowiedź to: 100 km/h.

Z jaką maksymalną dopuszczalną prędkością możesz jechać, kierując samochodem ciężarowym o dopuszczalnej masie całkowitej 2,5 t, na drodze za tym znakiem (znak D-43 koniec obszaru zabudowanego i droga nieekspresowa)?

Dostępne odpowiedzi to:

  • 70 km/h
  • 80 km/h
  • 90 km/h

Prawidłowa odpowiedź to: 90 km/h.

Zachęcamy do nauki z naszymi materiałami

Chcesz się dobrze przygotować do części teoretycznej egzaminu na prawo jazdy? Zachęcamy do skorzystania z naszych materiałów. Od 30. lat budujemy pozycję lidera rynku polskiego. Oferujemy: podręczniki do nauki, aplikację z testami kontrolnymi oraz platformę e-learningową. Razem z nami jeszcze lepiej przygotujesz się do egzaminu na prawo jazdy.