Przepisy

Bezpieczeństwo kierowców a system redukcji punktów karnych: Nowe wytyczne i możliwośc

Data publikacji: 30 stycznia 2024, 15:07
Bezpieczeństwo kierowców a system redukcji punktów karnych: Nowe wytyczne i możliwośc

Nawet 15 punktów za jedno przewinienie drogowe

Nowe kary dla kierowców są jeszcze bardziej dotkliwe. Aktualna tabela punktów karnych przewiduje, że za jedno wykroczenie można otrzymać ich nawet 15. Stąd już niedługa droga do utraty prawa jazdy, co następuje po przekroczeniu limitu 24. punktów lub 20. punktów w przypadku nowych kierowców. Maksymalną pulę 15 punktów można otrzymać za takie przewinienia jak m.in.:

 • kierowanie pojazdu po alkoholu lub środkach działających podobnie do alkoholu;
 • nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku
 • kierowanie pojazdu w stanie nietrzeźwości
 • kierowanie pojazdu pod wpływem środków odurzających
 • niezastosowanie się do sygnalizacji świetlnej
 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu
 • omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku i przepuszcza pieszego
 • sprowadzenie katastrofy w ruchu, niebezpieczeństwa katastrofy lub spowodowanie wypadku
 • wyprzedzanie na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi
 • przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 70 km/h

Warto dokładnie zapoznać się z obowiązującymi przepisami i taryfikatorem kar. Nieostrożność w tym zakresie może powodować przekroczenie dopuszczonego limitu i utratę uprawnień do kierowania pojazdami.

System redukcji punktów – nowe możliwości

Przez blisko rok nie było możliwości redukcji punktów karnych, co dodatkowo komplikowało sprawę wielu kierowców będących na krawędzi. Od 17 września 2023 roku pojawiły się jednak nowe wytyczne w zakresie redukcji punktów. Zgodnie z nimi przywrócono kursy reedukacyjne dla kierowców, dzięki którym można zmniejszyć liczbę punktów karnych o 6. Nowe kursy różnią się jednak od tych, które organizowano przez wiele lat. Za ich realizację odpowiadają Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego.

Co obejmuje kurs reedukacyjny redukujący punkty karne?

Nowe kursy reedukacyjne składają się z ośmiu wykładów. Każdy z nich to jedna godzina lekcyjna, czyli 45 minut. To pierwsza zmiana, ponieważ do końca 2021 roku kursy reedukacyjne trwały 6 godzin. Program obejmuje po dwa wykłady z takich tematów jak:

 • zasady i przepisy ruchu drogowego;
 • prawne i społeczne skutki wypadków drogowych;
 • przyczyny i skutki wypadków drogowych w Polsce;
 • zapobieganie wypadkom oraz psychologiczne aspekty kierowania pojazdem.

To nie wszystko, ponieważ poza teorię na uczestników kursów reedukacyjnych czeka także zadanie praktyczne. Polega ono na wykonaniu awaryjnego hamowania pojazdem rozpędzonym do prekości 30-50 km/h. Pojedyncza grupa kursantów ma liczyć do 15. uczestników.

Jak często można korzystać z takiego kursu?

Dzięki udziałowi w kursie reedukacyjnym w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego można zmniejszyć liczbę punktów karnych o 6. Nie jest to dużo, zwłaszcza w związku ze zwiększeniem puli punktów karnych za przekroczenie prędkości. Ponadto z kursu nie mogą korzystać osoby, które posiadają prawo jazdy przez mniej niż rok i klasyfikowane są jako nowi kierowcy. Uczestnictwo w szkoleniu redukującym punkty możliwe jest nie częściej niż raz na pół roku i wiąże się z określonym kosztem. W zależności od polityki ośrodka szkoleniowego, cena takiego kursu wynosi 600-1200 złotych. Wszystkie szkolenia muszą odbywać się w formie stacjonarnej i muszą być prowadzone przez doświadczonego eksperta o niezbędnych uprawnieniach. Po ukończeniu kursu reedukacyjnego kierowca otrzymuje zaświadczenie wystawione przez właściwego dyrektora wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego.

Nauka przepisów drogowych z Grupą IMAGE

Jako Grupa IMAGE od lat wspieramy kierowców w nauce przepisów drogowych. W tym celu warto skorzystać z naszej aplikacji mobilnej Grupa IMAGE Prawo Jazdy. Dbamy o to, aby udostępniane przez nas materiały były aktualne i zgodne z obowiązującymi przepisami. Każdy kierowca powinien je znać, aby świadomie i odpowiedzialnie uczestniczyć w ruchu drogowych. Zachęcamy do rozważnej jazdy zgodnie z przepisami, aby ograniczyć ryzyko otrzymania punktów karnych i utraty uprawnień.