Prawo Jazdy

„ZIELONY LISTEK”: NIE HOŁDUJ TYRANII AUTORYTETU

Data publikacji: 24 września 2019, 10:17
Autor: Marek Dworzecki

Nie hołduj tyranii autorytetu – bądź skłonny słuchać rad i sugestii doświadczonych kierowców, jednocześnie dociekając rzetelności i wiarygodności ich wskazówek. Istnieje wiele stereotypów w postaci tzw.: „kierowcy z dużym stażem - bez wypadku”, „zawodowego kierowcy” lub „wszystko wiedzącego taty”. Nie każda rada doświadczonego kierowcy oparta jest na rzetelnej wiedzy i umiejętnościach. Wielu z nich w przeszłości odbyło szkolenie na prawo jazdy o wątpliwym warsztacie szkoleniowym, w zupełnie innych realiach i warunkach. Niektórzy nie są obecnie na bieżącą z regulacjami prawnymi, posiadają nieprawidłowe nawyki w zakresie techniki jazdy, albo przekazują nieprawidłowe wzorce zachowań. Prowadzenie pojazdu to wielka odpowiedzialność względem innych użytkowników dróg – relacje rodzinne i autorytet formalny nie powinny być stawiane ponad przepisy prawa drogowego, sztuki prawidłowej techniki jazdy i wiedzę z zakresu jazdy defensywnej. W dobie dzisiejszej istnieje wiele sposobności zdobycia rzetelnej i szerokiej wiedzy, a także umiejętności w zakresie prowadzenia pojazdu. Niemal nieograniczona przestrzeń internetowa pozwala znaleźć wiele odpowiedzi na nurtujące pytania dotyczące wyżej wymienionych zagadnień. Wiele osób tuż po zdobyciu prawa jazdy – tym bardziej po długiej przerwie – nadal korzysta z lekcji udzielanych tym razem przez instruktorów techniki jazdy, celem udoskonalenia swoich umiejętności w ruch drogowym i nie tylko. To bardzo rozważne posunięcie, dzięki któremu młody kierowca ma okazję dowiedzieć się o wielu zjawiskach, zasadach, metodach i technikach dotąd mu nieznanych. Wówczas pogłębisz rzetelną wiedzę, udoskonalisz jazdę, poznasz przestrzeń i infrastrukturę aglomeracji po której będziesz poruszał się na co dzień. Także doskonałym, nowym i cennym doświadczeniem okazuje się szkolenie samochodowe w warunkach specjalnych, dzięki czemu możesz lepiej uświadomić sobie zagrożenia mogące pojawić się na drodze. Trudno też przecenić wartość szkolenia z zakresu safe driving, organizowane przez wiele ośrodków i akademii jazdy usytuowanych niemal w każdym zakątku kraju.

Jak widać, początki „kariery” kierowcy nie są łatwe i warto wiedzieć o niektórych zagadnieniach, by samodzielna jazda nie tylko wiązała się z wygodą, radością i satysfakcją, ale odbywała się bezpiecznie i miała charakter rozwojowy. Młody kierowca często też staje w obliczu decyzji co do zakupu samochodu i nie zawsze wie jakie przy tym kryteria brać pod uwagę. W tym obszarze także istnieją rożne poglądy wyrażane nie tylko przez doświadczonych kierowców, ale również przez osoby nie posiadające prawa jazdy i nie będące właścicielem żadnego pojazdu.

Marek Dworzecki, instruktor nauki jazdy, instruktor techniki jazdy, metodyk, koordynator Ośrodka Szkolenia Kierowców i Instruktorów „AS” w Radomiu; członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Instruktorów Techniki Jazdy. Inicjator i realizator Projektu SKANDYNAWIA, były sportowiec. Absolwent Wydziału Ekonomii kierunku Prawa i Administracji na Politechnice Radomskiej. (fot. ze zbiorów Autora)