Prawo Jazdy

Opole: mobilne egzaminy kat. AM

Data publikacji: 23 maja 2017, 11:38
Autor: L-instruktor.pl
Opole: mobilne egzaminy kat. AM
fot. D. Błaszczyk; WORD Opole

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Opolu umożliwia zdawanie egzaminów teoretycznych i praktycznych na kategorię AM w terenie. Wszystko dzięki specjalnemu pojazdowi wyposażonemu w stanowiska komputerowe.

Duży bus, wewnątrz pięć monitorów, jeden dla egzaminatora i cztery dla zdających. Rozkładane stoliki, miejsca do siedzenia, uchwyty na kaski i mocowania na jednoślady. Tak wygląda wnętrze mobilnego punktu egzaminacyjnego, autorskiego i pionierskiego pomysłu WORDu w Opolu.

"Chcieliśmy umożliwić kandydatom także zdawanie teorii blisko ich szkół, czy miejsca zamieszkania” – mówi w rozmowie z L-instruktorem Edward Kinderdyrektor opolskiego Ośrodka"Myśleliśmy o laptopach, ale to wiązałoby się z różnymi trudnościami. Podstawowy problem to wielokrotne rozkładanie sprzętu, spinanie w sieć, rozpinanie, zajmowałoby to dużo czasu i pracy. Wtedy zdecydowaliśmy, że kupimy busa" - opowiada L-instruktorowi dyrektor Kinder.

"Akurat wymienialiśmy wtedy sprzęt komputerowy w salach egzaminacyjnych. Zamontowaliśmy więc te starsze, ale wciąż sprawne ekrany w busie. Wszystkie pozostałe rozwiązania techniczne, zasilanie i sieć, oraz te dotyczące mocowania, są autorskim pomysłem naszych techników i specjalistów od informatyki” – mówi dyrektor.

Chętnych na egzamin nie brakuje, ale ze względu na kapryśną, wiosenną aurę, premiera mobilnego punktu egzaminacyjnego była kilkakrotnie przesuwana. Pierwsze egzaminy na kategorię AM odbyły się w Oleśnie, później żółty bus pojechał do Nysy. „W przyszłym tygodniu, o ile nic nie stanie na przeszkodzie do realizacji planu, jedziemy do Prudnika” – mówi dyrektor Edward Kinder.

Egzaminy praktyczne w terenie prowadzą już inne ośrodki, z powodzeniem od ubiegłego roku robi to np. WORD Zielona Góra. Ale to opolski WORD po raz pierwszy umożliwił zdawanie zamiejscowo także teoretycznej części egzaminu.

Jak wygląda pojazd, w którym można zdać egzamin teoretyczny na kategorię AM? Zobacz w poniższej galerii (zdjęcia dzięki uprzejmości WORD Opole).