Prawo Jazdy

Jak nauczyć się jeździć samochodem? Poradnik dla początkujących kierowców

Data publikacji: 15 kwietnia 2024, 10:31
Jak nauczyć się jeździć samochodem? Poradnik dla początkujących kierowców

Postaw na naukę pod okiem profesjonalistów

Jednym z błędów popełnianych przez początkujących kierowców jest to, że najpierw chcą nauczyć się we własnym zakresie, jak jeździć samochodem, a następnie dopiero decydują się na zapisanie na kurs w ośrodku szkolenia kierowców. Zdecydowanie kolejność powinna być odwrócona. Jeżeli rozpoczniesz naukę pod okiem: taty, wujka lub kolegi, to możesz wyrobić sobie złe nawyki, które utrudnią Ci zdanie egzaminu. Od razu zapisz się na kurs w OSK. Tam doświadczeni instruktorzy wyjaśnią Ci wszystkie szczegóły oraz zapoznają Cię z techniką jazdy samochodem dla początkujących. Dużo łatwiej przygotować kursanta do egzaminu oraz nauczyć go, jak dobrze jeździć samochodem, jeżeli wcześniej nie miał w tym obszarze złych doświadczeń i nawyków. W ośrodku nauczysz się zarówno podstaw, czyli jak ruszyć samochodem i go prowadzić, jak i bardziej zaawansowanych kwestii, które są niezwykle przydatne w trakcie praktyki na drodze.

Regularnie ćwicz podstawowe manewry

Zdanie prawa jazdy otwiera dopiero drzwi do zostania dobrym kierowcą. Jak wszędzie, tak i tu liczą się doświadczenie i praktyka. Właśnie dlatego regularnie ćwicz podstawowe manewry. Jeżeli czujesz, że coś sprawia Ci trudność, to poświęć na to więcej czasu. O ile proste jeżdżenie samochodem nie jest dużym problemem, o tyle wielu początkującym kierowcom trudności sprawiają parkowanie lub cofanie. Jeżeli tak jest, to ćwicz to, aż opanujesz te manewry do perfekcji. Oczywiście rób to w kontrolowanych warunkach, aby zmniejszyć ryzyko ewentualnego uszkodzenia Twojego pojazdu lub innych aut. Regularne ćwiczenie to klucz do tego, aby osiągnąć w czymś płynność i wyższy poziom zaawansowania.

Dobre wyczucie i zrozumienie auta jest ważne

Każde auto jest nieco inne. Pojazdy różnią się nie tylko konstrukcją, ale również: gabarytami, sposobem prowadzenia czy też czułością sprzęgła, hamulca i gazu. Musisz poświęcić czas na dobre zrozumienie swojego samochodu i jego wyczucie. To przyjdzie z czasem, jednak nie wolno tego bagatelizować. Im lepiej poznasz auto, tym lepiej. Po pewnym czasie płynna jazda samochodem nie powinna być dla Ciebie żadnym problemem. Przygotuj się też na to, że po zmianie auta może upłynąć trochę czasu, zanim odzyskasz poziom płynności jazdy, na którym Ci zależy.

Nie zrażaj się i postaw na regularność

W trakcie jazdy zdarzył Ci się błąd i się stresujesz? Sytuacji na pewno nie ułatwia fakt, że obok Ciebie znajduje się doświadczony kierowca, który tłumaczy Ci, jak prowadzić samochód. Niestety wiele osób po popełnieniu błędu i wysłuchaniu nieprzychylnych uwag zraża się do prowadzenia auta. Młody kierowca zaczyna wątpić w to, czy wie, jak jeździć autem. Zachowaj w sobie upór i nie rezygnuj z planów i marzeń. Każdemu z nas mogą przytrafiać się błędy. Popełniają je również doświadczeni kierowcy, których gubi pewność siebie i nonszalancja. Pamiętaj o tym, że tylko regularna jazda może wyrobić w Tobie odpowiednie nawyki i pewność siebie, dzięki której swobodnie będziesz poruszać się autem. Na pewno wiesz, jak być dobrym kierowcą. Wystarczy to zastosować w praktyce.

Powtarzaj sobie przepisy ruchu drogowego

Jak nauczyć się jeździć autem zgodnie z przepisami ruchu drogowego? Przede wszystkim trzeba je znać. W związku z tym początkujący kierowca nie powinien ograniczać się tylko do praktyki. Teoria też ma znaczenie i nie bez powodu stanowi jeden z elementów egzaminu państwowego. Niestety wielu doświadczonych kierowców jeździ na wyczucie i nie do końca orientują się oni w obowiązujących przepisach. Te co jakiś czas się zmieniają, dlatego warto być na bieżąco.

Nauka podstaw jak jeździć samochodem, jak zachować się w danej sytuacji i co oznaczają poszczególne znaki to obowiązkowy element każdego kursu. Po zdaniu egzaminu nie rezygnuj z tego. Warto co jakiś czas zajrzeć do podręcznika i odświeżyć sobie wiedzę. To także dobry wybór wtedy, gdy coś nie daje Ci spokoju i masz wątpliwości co do interpretacji znaku drogowego lub konkretnej sytuacji. Właśnie dlatego warto mieć pod ręką w domu podręcznik. Oczywiście rekomendujemy korzystanie z naszych materiałów, które są zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi Ministerstwa Infrastruktury. Jako Grupa IMAGE od lat wspieramy przyszłych i obecnych kierowców. W ofercie posiadamy m.in. na prawo jazdy.

Doświadczenie przyjdzie z czasem

Jesteś początkującym kierowcą i martwisz się tym, że Twoja jazda nie jest dostatecznie płynna lub popełniasz błędy nowicjusza? Niepotrzebnie. Pamiętaj o tym, że doświadczenie przyjdzie z kilometrami. Im więcej kilometrów przejedziesz, tym lepszym kierowcą możesz się stać. Bardzo ważne jest to, aby wyciągać wnioski z popełnianych błędów oraz nie osiadać na laurach. Nigdy nie jest na tyle dobrze, aby nie można było nic poprawić. Tak naprawdę uczymy się całe życie i dotyczy to także umiejętności prowadzenia samochodu. Korzystaj ze wskazówek bardziej doświadczonych osób, zdobywaj doświadczenie oraz ucz się na błędach swoich, oraz innych osób. Odpowiednio je analizuj i wyciągaj właściwe wnioski. W ten sposób dowiesz się nie tylko, jak prowadzić auto dobrze i płynnie, ale również jak zachować najwyższy standard bezpieczeństwa w trakcie całej swojej przygody za kółkiem

W trakcie nauki aspektów teoretycznych, przepisów prawnych i interpretacji zdarzeń drogowych możesz korzystać z naszych materiałów. Oferujemy zarówno podręczniki i platformę szkoleniową, jak i intuicyjną aplikację mobilną. Pomogą Ci one w nauce jazdy samochodem krok po kroku, a następnie w zostaniu dobrym kierowcą.