Informacje

Dane Pojazdu Online

Data publikacji: 23 lipca 2018, 14:14
Dane Pojazdu Online

Coraz więcej danych zgormadzonych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców jest w zasięgu ręki nie tylko policji, czy urzędów. W ramach modernizacji systemu CEPiK 2.0 Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło nową usługę elektroniczną "Mój Pojazd". Dzięki niej, można bezpłatnie przejrzeć wszystkie informacje dotyczące swojego pojazdu, jakie zostały zgromadzone w CEPiKu.

Co widać w systemie?

Wszystko to, co widać w dowodzie rejestracyjnym, karcie pojazdu i polisie ubezpieczeniowej. Ponadto wiadomo kiedy i z jakim wynikiem i w której stacji kontroli pojazdów przeprowadzono ostatnie badanie techniczne. Co ciekawe, pojazdy sprowadzone z zagranicy mają zapisany numer rejestracyjny, który miały w kraju pierwszej rejestracji. Wszystkie te informacje można wyeksportować do pliku w formacie .pdf i pobrać na komputer. Taki wydruk będzie na pewno mile widzianym dodatkiem do kompletu dokumentów pojazdu przy sprzedaży.

Co jeszcze?

Już wkrótce - zgodnie z zapowiedziami resortu cyfryzacji - usługa ma zostać rozszerzona o komplet danych pojazdów posiadanych także w przeszłości. W sposób czytelny, w formie punktów na osi czasu, będzie można sprawdzić kiedy, jaki pojazd się kupiło i sprzedało. W czerwcu do listy informacji ma być dodana też historia szkód związanych z pojazdem. Planów jest więcej. Ministerstwo zapowiada, że następne w kolejce do uruchomienia usługi to np. „Sprawdź swoje uprawnienia”, „Uprawnienia kierowcy” czy „Przypomnij o terminach”. Dzięki tej ostatniej będzie można otrzymywać powiadomienia mailem o nadchodzących terminach np. badań technicznych i kończącej się ważności polisy OC.

Coraz więcej usług

"Mój pojazd" to już czwarta e-usługa przygotowana przez resort cyfryzacji wspólnie z Centralnym Ośrodkiem Informatyki. Wszystkie usługi, które są sukcesywnie udostępniane, działają dzięki zmodernizowanej bazie CEPiK 2.0. To element szerszej polityki otwierania państwowych zbiorów danych. Przypomnijmy, do tej pory uruchomiono m.in. usługi: „Historia Pojazdu”, „Bezpieczny Autobus” oraz "Sprawdź swoje punkty karne". Pisaliśmy o tych usługach na łamach L-instruktora.

Potrzebny profil zaufany

Do skorzystania z którejś z e-usług niezbędne jest posiadanie "Profilu Zaufanego". To działający od dawna i zyskujący coraz większe grono posiadaczy (już ponad 1,4 mln) sposób potwierdzania tożsamości obywatela w kontakcie z administracją publiczną. Chodzi o ten sam "Profil", dzięki któremu można już korzystać m.in. z usług na platformie ePUAP. Aby go założyć, coraz rzadziej konieczna jest osobista wizyta w urzędzie albo innej placówce weryfikującej tożsamość. Niektóre banki oferują usługę potwierdzania tożsamości w ramach seriwsów bankowości elektronicznej.

https://youtu.be/qAhJ6YOPdEw